كلوچه فومن

0
Rate this post

طرز تهیه كلوچه فومن خوشمزه و عالی از شمال کشور، تقدیم نگاه همیشه سبز و امید بخشتون. با ما در ادامه ی این آموزش همراه باشید.

مواد لازم :

کنجد به میزان لازم

آرد سفید گندم نیم کیلو

کره 120گرم

زرده تخم مرغ به میزان لازم

بیکینگ پودر 1قاشق غذاخوری

شیر (پرچرب) 1.5پیمانه

نمک 1چهارم قاشق چایخوری

مواد داخل كلوچه فومن

کره 2قاشق غذاخوری

جوز هندی (متوسط و رنده شده) 1عدد

دارچین 1قاشق مرباخوری

آرد سفید گندم 3قاشق غذاخوری

گردو (آسیاب شده) 2قاشق غذاخوری سر پر

شکر 4قاشق غذاخوری

طرز تهیه كلوچه فومن

ابتدا نمک و آرد را مخلوط کرده و آن را حداقل 3مرتبه الک کنید.کره را به آرد افزوده و خوب مخلوط کنید و بعد از یکنواخت شدن آن بیکینگ پودر را به آن بیفزایید.

شیر را کم کم به مواد افزوده و آن را خوب ورز دهید.ظرفی را چرب کرده و خمیر ورز داده شده را داخل آن قرار داده و رویش را با نایلون بپوشانید و به مدت یک ساعت در فضای معمولی آشپزخانه استراحت دهید.

در ظرفی مناسب کره نرم شده،آرد الک شده،دارچین،شکر،گردو آسیاب شده و جوز هندی رنده شده را مخلوط کرده و با دست ورز دهید تا مخلوط یکنواخت شود.

بعد از گذشت زمان و وقتی خمیر و مواد میانی هردو استراحت کردند مقداری از خمیر را روی میز کار آرد پاشی شده به قطر 3تا4میلی متر باز کنید،سپس با قالب گرد آن را قالب زده و مقداری از مواد آماده شده را در مرکز خمیر قرار دهید.حال کناره های خمیر را به طرف مرکز جمع کرده کمی فشار دهید به صورتی که مواد مابین خمیر قرار گیرد.حال خمیر را از قسمت فشار داده شده روی سینی چرب شده فر قرار دهید و با دست فشار مختصری به آن وارد کنید تا کمی پهن شود.

روی خمیر را با مهر مخصوص کلوچه یا چنگال طرح دهید.در ظرفی کوچک زرده های تخم مرغ را با چنگال بزنید و با برس مقداری از آن را روی کلوچه ریخته و روی آن کنجد بپاشید.

سینی را در طبقه وسط فری که از 10دقیقه قبل با حرارت 200درجه سانتی گراد یا 400درجه فارنهایت گرم شده است قرار داده و کلوچه ها را به مدت 15دقیقه بپزید.بعد از گذشت زمان کلوچه را به قسمت گرمخانه فر منتقل کرده و کمی صبر کنید تا روی آن طلایی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.