قطايف

0

قطایف, شیرینی عربی بسیارخوشمزه مخصوص ماه رمضان… این شيريني در ماه رمضان در کشورهاي عربي بسيار طرف دار دارد و در ترکیه به نام ( تاش کاداییف ) معروف است. مي توانيد مواد مياني اين شيريني را به دلخواه تغيير دهيد و از کرم پاتيسير يا انواع پنير، گوشت و سبزيجات براي پرکردن قطايف استفاده کنيد. همچنین باقلوای شعیریه ی پاکستانی برای شب های ماه رمضان عالیه.

 

مواد لازم براي تهيه خمير قطايف:

آرد / 1 و یک دوم پیمانه

مايه خمير / سه چهارم قاشق چايخوري

شکر / 1 قاشق چايخوري

آب گرم / 1 و يک دوم پيمانه

نمک / يک پنسه

روغن براي سرخ کردن / به ميزان لازم

مواد مياني قطايف:

شکر / 4 قاشق چايخوري

دارچين / 2 قاشق چايخوري

گردوي خردشده / 220 گرم

مواد لازم براي تهيه شربت:

شکر / 2 و يک دوم پيمانه

گلاب / يک چهارم پيمانه

آب / 1 و يک دوم پيمانه

هل / 3 عدد

دارچين / 3 شاخه

آب ليمو ترش / 1 قاشق چايخوري

طرز تهیه قطايف

برای تهیه این شیرینی لذیذ ابتدا مايه خمير، شکر و يک چهارم پيمانه آب را با هم مخلوط کنيد تا مايه خمير و شکر در آب حل شود.

آرد و نمک را الک کنيد و در کاسه اي بريزيد . ميان آرد را گود کنيد و يک پيمانه آب و مخلوط مايه خمير را در مرکز آن بريزيد. سپس به آرامي آن ها را مخلوط کنيد تا مخلوط کاملا صاف و يکدست شود. روي خمير را يک ساعت بپوشانيد و در جاي گرم قرار دهيد تا خمير عمل بيايد.

در يک تابه نچسب ، مقداري روغن گرم کنيد و حدود يک و يک دوم قاشق سوپخوري از مواد را به شکل دايره بريزيد (حدوداً به قطر 7 سانتي متر ). سپس صبر کنيد تا زير آن کمي طلايي شود و روي آن حباب هايي به وجود آيد. اگر مخلوط سفت بود آب باقيمانده را به خمير اضافه کنيد. تمام خمير را به همين ترتيب در روغن سرخ کنيد دقت داشته باشيد که تنها يک سمت خمير در روغن سرخ مي شود.

شیرینی های قطايف آماده را در بشقابي بچينيد و روي آن را بپوشانيد.

در اين فاصله، مواد مياني را آماده کنيد. تمام مواد مياني را با هم مخلوط کنيد و يک قاشق سوپخوري از آن را روي سمت نپخته و سرخ نشده خمير قرار دهيد. لبه خمير را مانند قطاب روي هم آوريد و با انگشت فشار دهيد تا کاملا به هم بچسبند . سپس قطايف را در روغن فراوان سرخ کنيد تا دو طرف آن طلايي شود.

شرینی قطايف داغ را در شربت ولرم بيندازيد و آن را داغ يا سرد سرو کنيد.

طرز تهيه شربت:

مواد شربت را با هم مخلوط کنيد و روي حرارت قرار دهيد. بعد از جوش آمدن، حدود پنج دقيقه مخلوط را بجوشانيد تا قوام بيايد. سپس مواد را از روي حرارت کنار بگذاريد تا کمي خنک شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

می توانید به نظرتان تصویر اضافه کنید