باقلوای ترکیه

0

باقلوا، شیرینی مخصوص ترکیه است که در ایران و در بسیاری از کشورهای عربی نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده است. باقلوای ترکیه معمولا از لایه‌های آرد خمیرشده و خرده‌های گردو و پسته تهیه می‌شود و با شهدی که از گلاب و زعفران درست شده،‌ شیرین می‌شود که البته از عسل نیز می‌توان برای این کار استفاده کرد.

مواد لازم :

تخم مرغ 3عدد

-شیر 1لیوان

-ماست 1لیوان

روغن مایع1 لیوان

-بیکینگ پودر 1بسته

-آرد گندم به مقدار لازم

-گردو نیم کیلو -کره 400 گرم

-نشاسته 1کیوگرم

-پودر پسته (برای تزئین)50گرم

-روغن مایع برای چرب کردن خمیر 1.5 لیوان

برای شربت باقلوا:

شکر 4 لیوان

-آب 4.5لیوان

-لیموترش 2/1 عدد

طرز تهیه باقلوای ترکیه

تخم مرغ ،شیر، ماست و روغن مایع را مخلوط کنید. آرد و بکینگ پودر را الک کرده و به مخلوط اضافه کنید. یک خمیر درست کنید که به دست نچسبد. چند دقیقه در حرارت اتاق بگذارید، روی آن را با دستمال مرطوب بپوشانید.

از خمیر 60 تکه کوچک به اندازه فندق جدا کنید. روی آن ها را نشاسته بپاشید. با کمک وردنه پهن کنید و 10 خمیر را روی هم چیده، دوباره با هم ورز دهید تا یک لای هنازک در بیاید. بعد سینی را چرب کنید (با این مواد می توانید دو تا سینی به اندازه 35*35 سانتی متر باقلوا درست کنید )

و لایه اول را روی سینی پهن کنید. روی آن را چرب کنید. دوباره ده تا خمیر کوچک بردارید و روی انها نشاسته بپاشید. یکی یکی ورز بدهید. روی هم بچینید. یک لای بزرگ به اندازه سینی ورز دهید. روی آن را چرب کرده گردو بپاشید.

این کار را تا شست تا خمیر تمام شود انجام دهید. دو تا لایهء یک بار گردو بپاشید. آخرین لایه ء خمیر را که روی سینی گذاشتید برش های یک سانتی بزنید. کره را آب کنید. ولرم که شد روی خمیر بریزید. فر را از قبل گرم کرده باقلوا را وسط فر بگذارید. تا روی آن طلایی شود ( تقریبا 45 دقیقه )

برای اماده کردن شربت باقلوای ترکیه

در یک دیگ شکر و آب را بریزید و بگذارید جوش بیاید و کمی غلیظ شود. سپس به ان آب لیمو اضافه کنید. چند دقیقه بعد از روی آتش بردارید. وقتی که شربت ولرم شد روی باقلوا آرام آرام بریزید. باقلوا که از فر درآمد باید سرد شده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

می توانید به نظرتان تصویر اضافه کنید